Financování při koupi

Pokud jste zájemce o některý z developerských projektů, čeká vás několik plateb v celém průběhu od podpisu rezervační smlouvy až po kolaudaci. Na co se musíte nejčastěji připravit?

Rezervační poplatek

Začíná to rezervační smlouvou. Pokud se rozhodnote do toho jít, developer vám připraví rezervační smlouvu, aby mohl počítat s tím, že opravdu máte zájem.

Následně po vás bude chtít rezervační poplatek, nejčastěji v časovém rozmezí 10-30 dnů od podepsání. Uhrazením tohoto poplatku se stává rezervační smlouva platná a developer již nebude nabízet jednotku nikomu dalšímu.

Rezervační poplatek si určují developeři různě. Může být stanoven fixní hodnotou např. 250 000 Kč anebo procentní částkou z celkové ceny nemovitosti, např. 10 %. Musíte tedy počítat s tím, že budete muset zaplatit část nemovitosti ještě předtím, než můžete čerpat hypotéku. Tu je ale rozhodně dobré mít od banky schválenou předtím, než rezervační smlouvu podepíšete. Více o financování hypotékou v tomto článku.

Čerpání hypotéky

Čerpání hypotéky je nejčastěji rozloženo do několika fází. Například 20 % po zahájení stavby, 30 % při hrubé stavbě a posledních 30-40 % (podle toho, kolik dáváte z vlastních zdrojů) při kolaudaci.

Zde tedy musíte počítat s tím, že budete platit část úroku již předtím, než se do vašeho bytu nastěhujete.


Možnosti financování

Pro pořízení vysněného bydlení nebo investiční nemovitosti máme několik možností jak na to.

  1. Vlastní hotovost
  2. Kombinace hypotečního úvěru a hotovosti
  3. Hypoteční úvěr

Pro spoustu lidí je hypoteční úvěr velké zlo a nechtějí se zadlužit. Pokud mají možnost, chtějí mít úvěr co nejnižší, nejlépe žádný.

Je využití hotovosti pro koupi nemovitosti ten nejlepší způsob?

O možnostech financování se můžete dozvědět více v tomto článku.


Potřebujete poradit?

Chcete si nechat bezplatně poradit ohledně financování nemovitosti nebo chcete zjistit, jaké jsou vaše finanční možnosti? Kontaktujte nás na hypoteky@brnostavi.cz.